Wyszukaj w katalogu
Polecane firmy
CukierniewPolsce.pl

BEMA Sp. z o.o. - Polski Producent Maszyn i Urządzeń

zobacz
CukierniewPolsce.pl

Greek Trade Sp. z o.o.

zobacz
Poleć nas innym
Aktualności

Skąd wzięła się tradycja wypiekania tortów na urodziny?

01-02-2022

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, skąd wzięła się tradycja przygotowywania tortów urodzinowych? Dziś opowiemy o tajnikach pojawienia się tego słodkiego zwyczaju.


W czasach faraonów i Rzymian

Historia kulinariów świadczy o tym, że pierwsze torty, podobne do tych współczesnych, wypiekano już 3000 lat przed naszą erą. Mówią o tym między innymi obrazy znalezione w egipskich piramidach. Później Grecy podarowali bogom okrągły miodowy chleb udekorowany świecami. Ogień świec uważano wówczas za mistyczny, spełniający najbardziej skrywane marzenia. Z kolei zjedzenie tortu z okazji urodzin to tradycja rzymska. To Rzymianie jako pierwsi zaczęli jeść ciasta na urodziny z rodziną i przyjaciółmi.


Średniowieczne torty i desery urodzinowe

Do IV wieku wśród chrześcijan nie obchodzono urodzin. Wszystko się zmieniło, gdy kościół zatwierdził święto narodzin Chrystusa. Tak narodziły się Święta Bożego Narodzenia. Stopniowo wszyscy chrześcijanie zaczęli obchodzić urodziny. Przez długi czas torty urodzinowe pozostawały faktycznie słodkim chlebem, gdyż cukier kosztował bardzo dużo, ale w następnych stuleciach zaczęto wypiekać biszkopty, robić różnego rodzaju kremy i dekoracje, w wyniku czego pojawiły się najpierw torty wielowarstwowe, a następnie składające się z kilku pięter.


Jakie torty urodzinowe są popularne w naszych czasach?

Współczesne torty urodzinowe powinny spełniać jednocześnie trzy wymagania: dobrze smakować, być oryginalnie udekorowane, a dodatkowo do ich przygotowywania powinny służyć naturalne składniki. Trudno jest spełnić wszystkie te wymagania w warunkach domowych, gdyż wypiekanie tortu urodzinowego jest czynnością bardzo czasochłonną. Rozwiązaniem jest zakup gotowego tortu lub zamówienie deseru zgodnego z Twoimi indywidualnymi wymaganiami w cukierni. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu, warto przejść tu, żeby wybrać oryginalny deser z obszernej oferty lub zamówić wypiekanie autorskiego tortu z niepowtarzalnymi dekoracjami.

Chcesz, aby tort urodzinowy był niepowtarzalny, a jednocześnie zgodny ze współczesnymi trendami? Wówczas nie powinien mieć zbyt jasnych dekoracji - obecnie stawia się na kolory pastelowe. Z róż i kwiatów z kremu także lepiej jest zrezygnować, gdyż najbardziej popularne są obecnie dekoracje z masy cukrowej, a także nadruk jadalnymi farbami. Popularnością cieszą się torty jednopiętrowe, na powierzchni których mogą znajdować się napisy z życzeniami lub imieniem osoby, żywe kwiaty, świeże owoce sezonowe lub świece.

polagrafoodtargikielcepakfoodgastro-hoteltargi krakowsweettarghoreca2012mtgfairexpoeurogastromttargiworldhoteleurotargiworldfoodtechnologiaprodlentewencGastroArenamazuryhoreca